Top365.cz - Vaše kalendárium

Dnes je 20. 9. 2017, je právě 13:10 hodin. Nápověda

Vlády Československé a České republiky

Přehled vlád o vzniku samostatného Československa do začátku 2. světové války:

Datum jmenováníPředseda vládyPrezident
14. 11. 1918Karel KramářT. G. Masaryk
08. 07. 1919Vlastimil TusarT. G. Masaryk
25. 05. 1920Vlastimil TusarT. G. Masaryk
15. 09. 1920Jan Černý (úřednická vláda)T. G. Masaryk
26. 09. 1921Edvard BenešT. G. Masaryk
07. 10. 1922Antonín ŠvehlaT. G. Masaryk
09. 12. 1925Antonín ŠvehlaT. G. Masaryk
18. 03. 1926Jan Černý (úřednická vláda)T. G. Masaryk
12. 10. 1926Antonín ŠvehlaT. G. Masaryk
01. 02. 1929František UdržalT. G. Masaryk
07. 12. 1929František UdržalT. G. Masaryk
29. 10. 1932Jan MalypetrT. G. Masaryk
14. 02. 1934Jan MalypetrT. G. Masaryk
04. 06. 1935Jan MalypetrT. G. Masaryk
05. 11. 1935Milan HodžaT. G. Masaryk
18. 12. 1935Milan HodžaEdvard Beneš
21. 07. 1937Milan HodžaEdvard Beneš
22. 09. 1938Jan Syrový (úřednická vláda)Edvard Beneš

Přehled vlád v průběhu 2. světové války:

Datum jmenováníPředseda vládyPrezident
04. 10. 1938Jan Syrový (úřednická vláda)Edvard Beneš
01. 12. 1938Rudolf BeranEmil Hácha
16. 03. 1939Rudolf BeranEmil Hácha
27. 04. 1939Alois EliášEmil Hácha
19. 01. 1942Jaroslav KrejčíEmil Hácha
19. 01. 1945Richard BienertEmil Hácha

Přehled vlád od konce 2. světové války do Sametové revoluce v roce 1989:

Datum jmenováníPředseda vládyPrezident
05. 04. 1945Zdeněk FierlingerEdvard Beneš
06. 11. 1945Zdeněk FierlingerEdvard Beneš
02. 07. 1946Klement GottwaldEdvard Beneš
25. 02. 1948Klement GottwaldEdvard Beneš
15. 06. 1948Antonín ZápotockýKlement Gottwald
21. 03. 1953Viliam ŠirokýAntonín Zápotocký
12. 12. 1954Viliam ŠirokýAntonín Zápotocký
11. 07. 1960Viliam ŠirokýAntonín Novotný
20. 09. 1963Jozef LenártAntonín Novotný
08. 04. 1968Oldřich ČerníkLudník Svoboda
01. 01. 1969Oldřich ČerníkLudník Svoboda
27. 09. 1969Oldřich ČerníkLudník Svoboda
28. 01. 1970Lubomír ŠtrougalLudník Svoboda
09. 12. 1971Lubomír ŠtrougalLudník Svoboda
11. 11. 1976Lubomír ŠtrougalGustav Husák
17. 06. 1981Lubomír ŠtrougalGustav Husák
16. 06. 1986Lubomír ŠtrougalGustav Husák
21. 04. 1988Lubomír ŠtrougalGustav Husák
12. 10. 1988Ladislav AdamecGustav Husák

Přehled vlád od roku 1990 do současnosti:

Datum jmenováníPředseda vládyPrezident
10. 12. 1989Marián ČalfaGustav Husák
27. 06. 1990Marián ČalfaVáclav Havel
02. 07. 1992Jan StráskýVáclav Havel
01. 01. 1993Václav KlausVáclav Havel
04. 07. 1996Václav KlausVáclav Havel
02. 01. 1998Josef Tošovský (úřednická vláda)Václav Havel
22. 07. 1998Miloš ZemanVáclav Havel
15. 07. 2002Vladimír ŠpidlaVáclav Havel
25. 04. 2005Jiří ParoubekVáclav Klaus
04. 09. 2006Mirek TopolánekVáclav Klaus
09. 01. 2007Mirek TopolánekVáclav Klaus

Složení současné vlády naleznete zde!

  . . . U D Á L O S T I
8. 7. 1919
(98 let)
Na základě výsledků obecních voleb byla jmenována nová vláda v čele se sociálním demokratem Vlastimilem Tusarem. Politika Česká republika
15. 9. 1920
(97 let)
Poté, co vláda pod vedení Vlastimilem Tusara podala demisi, jmenoval preziden T. G. Masaryk úřednickou vládu v čele s Janem Černým. Politika Česká republika
25. 9. 1921
(96 let)
Prezident republiky T. G. Masaryk jmenoval novou vládu pod vedením Edvarda Beneše. Politika Česká republika
7. 10. 1922
(95 let)
Prezident republiky T. G. Masaryk jmenoval novou vládu pod vedením Antonína Švehly. Politika Česká republika
18. 3. 1926
(91 let)
Po rozpadnutí vlády Antonína Švehly jmenoval prezident republiky T. G. Masaryk novou vládu. Byla opět úřednická pod vedením J. Černého. Politika Česká republika
12. 10. 1926
(91 let)
Antonín Švehla sestavil novou vládu, která nahradila prozatimní úřednickou vládu J. Černého. Politika Česká republika
1. 2. 1929
(88 let)
Předsedu vlády, nemocného Antonína Švehlu, vystřídal v jeho funkci představitel agrární strany František Udržal. Politika Česká republika
29. 10. 1932
(85 let)
Prezident republiky T. G. Masaryk jmenoval novou vládu. Jejím představitelem se stal Jan Malypetr z Agrární strany. Politika Česká republika
5. 11. 1935
(82 let)
Novým předsedou vlády byl jmenován Milan Hodža. Politika Česká republika
1. 12. 1938
(79 let)
Nový prezident republiky Emil Hácha jmenoval novou vládu v čele s Rudolfem Beranem. Politika Česká republika
27. 4. 1939
(78 let)
V Praze byla jmenována nová protektorátní vláda. Do jejího čela byl dosazen generál ing. A. Eliáš. Politika Česká republika
19. 1. 1942
(75 let)
Novým předsedou protektorátní vlády byl prezidentem Emilem Háchou jmenován Jaroslav Krejčí. Politika Česká republika
19. 1. 1945
(72 let)
Posledním předsedou protektorátní vlády v Československu okupovaném Německem byl jmenován Richard Bienert. Politika Česká republika
4. 4. 1945
(72 let)
Prezident Československé republiky v exilu Edvard Beneš jmenoval v Košicích vládu ČSR v čele se Z. Fierlingerem. Politika Slovensko
2. 7. 1946
(71 let)
Prezident republiky Edvard Beneš jmenoval vládu Národní fronty v čele s komunistou Klementem Gottwaldem. Politika Česká republika
15. 6. 1948
(69 let)
Nově zvolený československá prezident Klement Gottwald jmenoval novou vládu v čele s Antonínem Zápotockým. Politika Česká republika
21. 3. 1953
(64 let)
Prezident republiky Antonín Zápotocký jmenoval novou vládu v čele s premiérem Viliamem Širokým. Politika Česká republika
20. 9. 1963
(54 let)
Z funkce předsedy vlády byl odvolán V. Široký. Na jeho místo nastoupil J. Lenárt. Politika Česká republika
8. 4. 1968
(49 let)
Prezident republiky Ludvík Svoboda jmenoval novou vládu v čele s O. Černíkem. Politika Česká republika
28. 1. 1970
(47 let)
Prezident přijal demisi předsedy vlády O. Černíka a na jeho místo jmenoval Ladislava Štrougala. Politika Česká republika
12. 10. 1988
(29 let)
Prezident republiky Gustáv Husák jmenoval novou vládu v čele s Ladislavem Adamcem. Politika Česká republika
27. 6. 1990
(27 let)
Po prvních svobodných volbách do Sněmovny lidu a Sněmovny národů byla prezidentem Václavem Havlem jmenována nová vláda v čele se stávajícím předsedou Mariánem Čalfou. Politika Česká republika
2. 7. 1992
(25 let)
Prezident Václav Havel jmenoval novou federativní vládu v čele s Janem Stráským. Politika Česká republika
1. 1. 1993
(24 let)
Václav Klaus se oficiálně stal předsedou vlády České republiky. Politika Česká republika
4. 7. 1996
(21 let)
ODS obhájila po volbách svou politickou pozici a její předseda Václav Klaus tak zůstal v čele nově jmenované vlády. Politika Česká republika
2. 1. 1998
(19 let)
Prezident republiky Václav Havel jmenoval dočasnou vládu pod vedením Josefa Tošovského. Politika Česká republika
22. 7. 1998
(19 let)
Prezident republiky Václav Havel jmenoval novou vládu s premiérem Milošem Zemanem. Politika Česká republika
11. 7. 2002
(15 let)
Premiér Miloš Zeman podal demisi vlády. Tak mohla být jmenována nová vláda vzešlá z řádných parlamentních voleb. Politika Česká republika
15. 7. 2002
(15 let)
Prezident republiky Václav Havel jmenoval novou vládu v čele s premiérem Vladimírem Špidlou. Politika Česká republika
4. 8. 2004
(13 let)
Prezident republiky jmenoval novou vládu pod vedením Stanislava Grosse. Ve složení vlády bylo zastoupeno pouze 6 nových tváří. Politika Česká republika
25. 4. 2005
(12 let)
Šéfové ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podepsali smlouvu o nové koaliční vládě. Tentýž den premiér Stanislav Gross předal prezidentu republiky Václavu Klausovi demisi celého kabinetu a ten následně jmenoval ministry nové vlády Jiřího Paroubka. Politika Česká republika

Poslední změna dokumentu: 08. 12. 2008

Zpět na předchozí stránku
Zpět

   
Přihlášení uživatele:
Jméno:   
Heslo:   

Nová registrace

Informace pro Vás:
  Informace o Top365.cz
  Kontakty
  Zdroje informací
  Téma
  Statistiky
  Kredity
  Mapa serveru
  Kalendář jmen
  Státy světa
  PSČ
  Teplotní rekordy
  Pohádky pro děti
  OA pro tělesně postižené
  Školka a jesle Trutnov
 

(c) 2003 - 2016 -jjnk- Josef Kulhavý
top365@top365.cz
Stránka byla zpracována za 0.02 sekundy.